Artesyn Embedded Technologies RFB350-48S12-R5Y
RFB350-48S12-R5Y picture photo
Mfg. Part Number
RFB350-48S12-R5Y
Brief Description
CONV DC/DC 350W 48VIN 12VOUT
Datasheet Download
RFB350-48S12-R5Y.pdf
Availability of RFB350-48S12-R5Y
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RFB350-48S12-R5Y Order Process
Ship out your order
Specifications of RFB350-48S12-R5Y
Internal Part NumberEIS-RFB350-48S12-R5Y
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRFB350 Series Converter
PCN PackagingCSA Marking 20/Sep/2013
FamilyDC DC Converters
SeriesRFB350
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 17.2 ~ 13.2 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)29.2A
Power (Watts) - Manufacture Series350W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.39" L x 2.27" W x 0.50" H (60.7mm x 57.7mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max350W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RFB350-48S12-R5Y
Related LinksRFB350-4, RFB350-48S12-R5Y Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
RFB350-48S12-R5Y Details Description
Related parts for RFB350-48S12-R5Y
IC VOLT DET 2.32V LOW SC70-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 90.9 OHM 1% AXL datasheet.pdf
DSUB 37 F CRIMP NM datasheet.pdf
FAN AXIAL 80.5X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LENS MULTIPLE MED FOR CREE XP-E datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf