RF Solutions RFM95W-868S2
RFM95W-868S2 picture photo
Mfg. Part Number
RFM95W-868S2
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
MOD TXRX LORA +20DBM 868MHZ SMD
Datasheet Download
RFM95W-868S2.pdf
Availability of RFM95W-868S2
QUANTITY
RFM95W-868S2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RFM95W-868S2
Internal Part NumberEIS-RFM95W-868S2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
Series-
PackagingBulk
RF Family/Standard-
ProtocolRAMP
ModulationFSK, GFSK, GMSK, MSK, OOK
Frequency868MHz
Data Rate300kbps
Power - Output14dBm
Sensitivity-123dBm
Serial InterfacesSPI
Antenna TypeNot Included
Memory Size-
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.7 V
Current - Receiving12.1mA
Current - Transmitting120mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case16-SMD Module
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RFM95W-868S2
Related LinksRFM95W, RFM95W-868S2 Datasheet, RF Solutions Distributor
RFM95W-868S2 Details Description
Related parts for RFM95W-868S2
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 48.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf