Fairchild Semiconductor RFP22N10
RFP22N10 picture photo
Mfg. Part Number
RFP22N10
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 22A TO-220AB
Datasheet Download
RFP22N10.pdf
Availability of RFP22N10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RFP22N10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RFP22N10
Internal Part NumberEIS-RFP22N10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C22A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs80 mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs150nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max100W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RFP22N10
Related LinksRFP2, RFP22N10 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
RFP22N10 Details Description
Related parts for RFP22N10
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONT PLUG-IN BRIDGE BLUE 500MM datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 2POS .250 YELLOW datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
VHDM-L 6 ROW SIGNAL END BP datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
FUSE 1000VDC 25 AMP INLINE MIDG datasheet.pdf