Elna America RFS-35V4R7ME3#5
RFS-35V4R7ME3#5 picture photo
Mfg. Part Number
RFS-35V4R7ME3#5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
RFS-35V4R7ME3#5.pdf
Availability of RFS-35V4R7ME3#5
QUANTITY
RFS-35V4R7ME3#5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RFS-35V4R7ME3#5
Internal Part NumberEIS-RFS-35V4R7ME3#5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRFS, SILMIC II
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RFS-35V4R7ME3#5
Related LinksRFS-35V, RFS-35V4R7ME3#5 Datasheet, Elna America Distributor
RFS-35V4R7ME3#5 Details Description
Related parts for RFS-35V4R7ME3#5
RES SMD 21 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC COMP R-RINOUT DUAL 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DISPLAY 650NM RED 2DIG 0.3" SMD datasheet.pdf
RES 243 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
IC CPLD 4320LUTS datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS datasheet.pdf