Elna America RFS-35V4R7ME3#5
RFS-35V4R7ME3#5 picture photo
Mfg. Part Number
RFS-35V4R7ME3#5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
RFS-35V4R7ME3#5.pdf
Availability of RFS-35V4R7ME3#5
QUANTITY
RFS-35V4R7ME3#5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RFS-35V4R7ME3#5
Internal Part NumberEIS-RFS-35V4R7ME3#5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRFS, SILMIC II
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RFS-35V4R7ME3#5
Related LinksRFS-35V, RFS-35V4R7ME3#5 Datasheet, Elna America Distributor
RFS-35V4R7ME3#5 Details Description
Related parts for RFS-35V4R7ME3#5
CONN SPLICE PARA 4/0AWG AMPOWER datasheet.pdf
RES SMD 7.68M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CHROMALIT DOME LIGHT SOURCE BULB datasheet.pdf
CAP CER 82PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 120POS 4ROW R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 46POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT PIN datasheet.pdf