Nichicon RFS1A680MCN1GS
RFS1A680MCN1GS picture photo
Mfg. Part Number
RFS1A680MCN1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 68UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
RFS1A680MCN1GS.pdf
Availability of RFS1A680MCN1GS
QUANTITY
RFS1A680MCN1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of RFS1A680MCN1GS
Internal Part NumberEIS-RFS1A680MCN1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFPCAP Conductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
Featured ProductAluminum Conductive Polymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesFPCAP, FS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RFS1A680MCN1GS
Related LinksRFS1A68, RFS1A680MCN1GS Datasheet, Nichicon Distributor
RFS1A680MCN1GS Details Description
Related parts for RFS1A680MCN1GS
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
20 LEVEL V COVER .125CL datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 640K FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC SCSI 14-LINE TERM 36-QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP CER 560PF 250V CH 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 18VC SOD323 datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 0.25 OHM 300W datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 230V AMBER datasheet.pdf