Susumu RG1005N-1020-C-T10
RG1005N-1020-C-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-1020-C-T10
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 102 OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-1020-C-T10.pdf
Availability of RG1005N-1020-C-T10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005N-1020-C-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-1020-C-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005N-1020-C-T10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-1020-C-T10
Related LinksRG1005N-1, RG1005N-1020-C-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-1020-C-T10 Details Description
Related parts for RG1005N-1020-C-T10
MOSFET P-CH 150V 13A D2PAK datasheet.pdf
IC LEAD ACID FAST CHARGE 16-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SER 4CH LP 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 226 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 44POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 6POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X8R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 14POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 500UF 20% 150V FLATPACK datasheet.pdf