Susumu RG1005N-121-B-T5
RG1005N-121-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-121-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-121-B-T5.pdf
Availability of RG1005N-121-B-T5
QUANTITY
RG1005N-121-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-121-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005N-121-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)