Susumu RG1005N-1240-C-T10
RG1005N-1240-C-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-1240-C-T10
Brief Description
RES SMD 124 OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-1240-C-T10.pdf
Availability of RG1005N-1240-C-T10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005N-1240-C-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-1240-C-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005N-1240-C-T10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-1240-C-T10
Related LinksRG1005N-1, RG1005N-1240-C-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-1240-C-T10 Details Description
Related parts for RG1005N-1240-C-T10
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 7.5A 110V datasheet.pdf
CONN PLUG CPC 24POS SIZE 23 datasheet.pdf
FUSE 1200A 700V datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.6V 4-USP datasheet.pdf