Susumu RG1005N-1240-W-T5
RG1005N-1240-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-1240-W-T5
Brief Description
RES SMD 124 OHM 0.05% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-1240-W-T5.pdf
Availability of RG1005N-1240-W-T5
QUANTITY
RG1005N-1240-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-1240-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005N-1240-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-1240-W-T5
Related LinksRG1005N-, RG1005N-1240-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-1240-W-T5 Details Description
Related parts for RG1005N-1240-W-T5
RES SMD 78.7OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUFF NON-INV O/DRAIN SOT23-5 datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM IEC INLET 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
D-142-51 datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
OSC MEMS 26.9730MHZ CMOS SMD datasheet.pdf