Susumu RG1005N-1241-C-T10
RG1005N-1241-C-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-1241-C-T10
Brief Description
RES SMD 1.24K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-1241-C-T10.pdf
Availability of RG1005N-1241-C-T10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005N-1241-C-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-1241-C-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005N-1241-C-T10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-1241-C-T10
Related LinksRG1005N-1, RG1005N-1241-C-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-1241-C-T10 Details Description
Related parts for RG1005N-1241-C-T10
DIODE GEN PURP 200V 8A TO220AC datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONN DIN R/2 MALE 48CKT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC MPU I.MX6DL 800MHZ 624MAPBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-12V 30W datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
1800UF 63V 22X25 datasheet.pdf