Susumu RG1005N-1400-W-T5
RG1005N-1400-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-1400-W-T5
Brief Description
RES SMD 140 OHM 0.05% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-1400-W-T5.pdf
Availability of RG1005N-1400-W-T5
QUANTITY
RG1005N-1400-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-1400-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005N-1400-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-1400-W-T5
Related LinksRG1005N-, RG1005N-1400-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-1400-W-T5 Details Description
Related parts for RG1005N-1400-W-T5
IC 4 TO 20MA TRANSMITTER 8-SOIC datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.20V SC70-4 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC PWM PWR DRVR HI-EFF 32-HLQFP datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf