Susumu RG1005N-1540-W-T5
RG1005N-1540-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-1540-W-T5
Brief Description
RES SMD 154 OHM 0.05% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-1540-W-T5.pdf
Availability of RG1005N-1540-W-T5
QUANTITY
RG1005N-1540-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-1540-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005N-1540-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-1540-W-T5
Related LinksRG1005N-, RG1005N-1540-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-1540-W-T5 Details Description
Related parts for RG1005N-1540-W-T5
CONN FFC RCPT HSG 15POS 2.54MM datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 3.9V SMINI4 datasheet.pdf
RES 0.261 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf