Susumu RG1005N-1960-B-T5
RG1005N-1960-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-1960-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-1960-B-T5.pdf
Availability of RG1005N-1960-B-T5
QUANTITY
RG1005N-1960-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-1960-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005N-1960-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-1960-B-T5
Related LinksRG1005N-, RG1005N-1960-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-1960-B-T5 Details Description
Related parts for RG1005N-1960-B-T5
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
HEATSHK DLWL Q52X 3/16"X100M BLK datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 533MHZ 24QSOP datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.120" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 182 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CABLE USB A TO MICRO B datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf