Susumu RG1005N-2491-C-T10
RG1005N-2491-C-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-2491-C-T10
Brief Description
RES SMD 2.49K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-2491-C-T10.pdf
Availability of RG1005N-2491-C-T10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005N-2491-C-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-2491-C-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005N-2491-C-T10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-2491-C-T10
Related LinksRG1005N-2, RG1005N-2491-C-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-2491-C-T10 Details Description
Related parts for RG1005N-2491-C-T10
FILTER 3-TERM 35MHZ 300MA SMD datasheet.pdf
MARKER PLATE STL 4HL 1.7"X.4" datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
POT 5K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 55POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf