Susumu RG1005N-2551-B-T5
RG1005N-2551-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-2551-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.55KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-2551-B-T5.pdf
Availability of RG1005N-2551-B-T5
QUANTITY
RG1005N-2551-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-2551-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005N-2551-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-2551-B-T5
Related LinksRG1005N-, RG1005N-2551-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-2551-B-T5 Details Description
Related parts for RG1005N-2551-B-T5
ADD-A-RACK FOR SERIES 60 CABINET datasheet.pdf
RES 68 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.15KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 32SOJ datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO263-3 datasheet.pdf
CONN SOCKET FPC .4MM 64POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf