Susumu RG1005N-2672-D-T10
RG1005N-2672-D-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-2672-D-T10
Brief Description
RES SMD 26.7KOHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-2672-D-T10.pdf
Availability of RG1005N-2672-D-T10
QUANTITY
RG1005N-2672-D-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-2672-D-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005N-2672-D-T10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)