Susumu RG1005N-2940-P-T1
RG1005N-2940-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-2940-P-T1
Brief Description
RES SMD 294 OHM 0.02% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-2940-P-T1.pdf
Availability of RG1005N-2940-P-T1
QUANTITY
RG1005N-2940-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-2940-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005N-2940-P-T1
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-2940-P-T1
Related LinksRG1005N-, RG1005N-2940-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-2940-P-T1 Details Description
Related parts for RG1005N-2940-P-T1
SENSOR 750PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
RES 12 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 115MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 16A 125V datasheet.pdf