Susumu RG1005N-4990-D-T10
RG1005N-4990-D-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-4990-D-T10
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-4990-D-T10.pdf
Availability of RG1005N-4990-D-T10
QUANTITY
RG1005N-4990-D-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-4990-D-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005N-4990-D-T10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-4990-D-T10
Related LinksRG1005N-4, RG1005N-4990-D-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-4990-D-T10 Details Description
Related parts for RG1005N-4990-D-T10
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 16K OTP 28DIP datasheet.pdf
IC POT/MEM DUAL NV 50K 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.32UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FEED-THROUGH MODULAR TERM BLOCK datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf