Susumu RG1005N-5902-D-T10
RG1005N-5902-D-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-5902-D-T10
Brief Description
RES SMD 59K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-5902-D-T10.pdf
Availability of RG1005N-5902-D-T10
QUANTITY
RG1005N-5902-D-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-5902-D-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005N-5902-D-T10
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-5902-D-T10
Related LinksRG1005N-5, RG1005N-5902-D-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-5902-D-T10 Details Description
Related parts for RG1005N-5902-D-T10
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 20QFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 121 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 3SMD datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
22UF 450V 16X25MM 105C 4000H datasheet.pdf