Susumu RG1005N-68R1-W-T5
RG1005N-68R1-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-68R1-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68.1OHM 0.05% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-68R1-W-T5.pdf
Availability of RG1005N-68R1-W-T5
QUANTITY
RG1005N-68R1-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-68R1-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005N-68R1-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-68R1-W-T5
Related LinksRG1005N-, RG1005N-68R1-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-68R1-W-T5 Details Description
Related parts for RG1005N-68R1-W-T5
FILTER LINE 68MH 0.4A TYPE 400 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 210KHZ W/SD 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 6A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
RES 0.62 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 6UH 236MA 2.85 OHM SMD datasheet.pdf
2 X 2 MINI JUMP ASSY datasheet.pdf
M8 3 POS FEMALE STRT-BLNT 1MTR datasheet.pdf