Susumu RG1005N-911-C-T10
RG1005N-911-C-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-911-C-T10
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 910 OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-911-C-T10.pdf
Availability of RG1005N-911-C-T10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005N-911-C-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-911-C-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005N-911-C-T10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-911-C-T10
Related LinksRG1005N-, RG1005N-911-C-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-911-C-T10 Details Description
Related parts for RG1005N-911-C-T10
CAP CER 1.5UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC CTRLR SYNC BUCK 8BIT 32LFCSP datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 12A D2PAK datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 3PH AUTO 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 267 I/O 484FBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf