Susumu RG1005P-162-C-T10
RG1005P-162-C-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-162-C-T10
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.6KOHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-162-C-T10.pdf
Availability of RG1005P-162-C-T10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005P-162-C-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-162-C-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005P-162-C-T10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-162-C-T10
Related LinksRG1005P-, RG1005P-162-C-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-162-C-T10 Details Description
Related parts for RG1005P-162-C-T10
HDWR BNC FEMALE TO BANANA PLUGS datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 30VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 1.37KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS DBL 2MM T/H datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 5.59MM datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
INTERMEDIATE CAR STL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 330 NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf