Susumu RG1005P-241-B-T5
RG1005P-241-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-241-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-241-B-T5.pdf
Availability of RG1005P-241-B-T5
QUANTITY
RG1005P-241-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-241-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005P-241-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-241-B-T5
Related LinksRG1005P-, RG1005P-241-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-241-B-T5 Details Description
Related parts for RG1005P-241-B-T5
IC CTRLR PWM CM OVP HV 8SOIC datasheet.pdf
IC CHARGER BATT CONSTV/I SOT23-6 datasheet.pdf
IC 2BIT 1:4 FET MUX/DEMUX 16SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.1W TH datasheet.pdf
CONN WTB 1.25MM 2POS VERT TH datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 7.5NS 176TQFP datasheet.pdf
TNC VERTICAL PC MOUNT METAL datasheet.pdf
RES 2.13K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf