Susumu RG1005P-242-W-T5
RG1005P-242-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-242-W-T5
Brief Description
RES SMD 2.4KOHM 0.05% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-242-W-T5.pdf
Availability of RG1005P-242-W-T5
QUANTITY
RG1005P-242-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-242-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005P-242-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-242-W-T5
Related LinksRG1005P-, RG1005P-242-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-242-W-T5 Details Description
Related parts for RG1005P-242-W-T5
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN +/-12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC DO214AB datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SLIT .62" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf