Susumu RG1005P-243-B-T5
RG1005P-243-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-243-B-T5
Brief Description
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-243-B-T5.pdf
Availability of RG1005P-243-B-T5
QUANTITY
RG1005P-243-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-243-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005P-243-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-243-B-T5
Related LinksRG1005P-, RG1005P-243-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-243-B-T5 Details Description
Related parts for RG1005P-243-B-T5
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 250V datasheet.pdf
CABLE 7COND 18AWG BLACK 500' datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 12 Circuit datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.9A 75 MOHM SMD datasheet.pdf