Susumu RG1005P-2672-C-T10
RG1005P-2672-C-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-2672-C-T10
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 26.7K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-2672-C-T10.pdf
Availability of RG1005P-2672-C-T10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005P-2672-C-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-2672-C-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005P-2672-C-T10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-2672-C-T10
Related LinksRG1005P-2, RG1005P-2672-C-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-2672-C-T10 Details Description
Related parts for RG1005P-2672-C-T10
RELAY OPTO AC/DC 350V 130MA 6SMD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16CDIP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TSFP-3 datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROID 2VA 75:5 datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
DIN-SIGNAL R064MS-2,5C1-2 CTI>40 datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf