Susumu RG1005P-273-W-T1
RG1005P-273-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-273-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27K OHM 0.05% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-273-W-T1.pdf
Availability of RG1005P-273-W-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005P-273-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-273-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005P-273-W-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-273-W-T1
Related LinksRG1005P-, RG1005P-273-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-273-W-T1 Details Description
Related parts for RG1005P-273-W-T1
IC MIXER 50-400MHZ UP CONV 6SMD datasheet.pdf
FIXED IND 12MH 65MA 93 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 350mA Automotive 16-TQFN (5x5) datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS DBL LOCK LGT GRAY datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 10MSOP datasheet.pdf
C COMPILER MPLAB FOR DSPIC DSC datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 33 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
IC DDR2 1GB 333MHZ 60BGA datasheet.pdf