Susumu RG1005P-2742-B-T5
RG1005P-2742-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-2742-B-T5
Brief Description
RES SMD 27.4KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-2742-B-T5.pdf
Availability of RG1005P-2742-B-T5
QUANTITY
RG1005P-2742-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-2742-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005P-2742-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-2742-B-T5
Related LinksRG1005P-, RG1005P-2742-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-2742-B-T5 Details Description
Related parts for RG1005P-2742-B-T5
TIE WING PUSH MNT STD WR BK 7.8" datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC CTLR VOLUME 6CH 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 0.0022 OHM 1% 9W 3921 datasheet.pdf