Susumu RG1005P-2870-C-T10
RG1005P-2870-C-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-2870-C-T10
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 287 OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-2870-C-T10.pdf
Availability of RG1005P-2870-C-T10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005P-2870-C-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-2870-C-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005P-2870-C-T10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-2870-C-T10
Related LinksRG1005P-2, RG1005P-2870-C-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-2870-C-T10 Details Description
Related parts for RG1005P-2870-C-T10
IC LINE DRIVER ADSL 16-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 108KSPS 8-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 52.8W 5VIN 16AOUT SMD datasheet.pdf
TRANS 2PNP 50V 1A CPH6 datasheet.pdf
BANANA PLUG HOOK datasheet.pdf
PMI CAP STOVEP RED 11/16 TRANSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO SO24 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf