Susumu RG1005P-2871-W-T1
RG1005P-2871-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-2871-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.87K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-2871-W-T1.pdf
Availability of RG1005P-2871-W-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005P-2871-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-2871-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005P-2871-W-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-2871-W-T1
Related LinksRG1005P-, RG1005P-2871-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-2871-W-T1 Details Description
Related parts for RG1005P-2871-W-T1
IC EEPROM 1MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 125VDC datasheet.pdf
CAP CER 51PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 40A 500V datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 378MA 1.3 OHM datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 29 AWG 1000 FT GN datasheet.pdf