Susumu RG1005P-2941-W-T5
RG1005P-2941-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-2941-W-T5
Brief Description
RES SMD 2.94K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-2941-W-T5.pdf
Availability of RG1005P-2941-W-T5
QUANTITY
RG1005P-2941-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-2941-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005P-2941-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-2941-W-T5
Related LinksRG1005P-, RG1005P-2941-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-2941-W-T5 Details Description
Related parts for RG1005P-2941-W-T5
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 18K OHM 1608 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
M12 X 1.0 ANGLED SOCKET PIGT SH datasheet.pdf
CTV 8C 8#20 PIN RECP datasheet.pdf
TV 53C 53#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf