Susumu RG1005P-3160-C-T10
RG1005P-3160-C-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-3160-C-T10
Brief Description
RES SMD 316 OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-3160-C-T10.pdf
Availability of RG1005P-3160-C-T10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005P-3160-C-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-3160-C-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005P-3160-C-T10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-3160-C-T10
Related LinksRG1005P-3, RG1005P-3160-C-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-3160-C-T10 Details Description
Related parts for RG1005P-3160-C-T10
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES SMD 505 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 760MA 260 MOHM datasheet.pdf