Susumu RG1005P-362-B-T5
RG1005P-362-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-362-B-T5
Brief Description
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-362-B-T5.pdf
Availability of RG1005P-362-B-T5
QUANTITY
RG1005P-362-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-362-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005P-362-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-362-B-T5
Related LinksRG1005P-, RG1005P-362-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-362-B-T5 Details Description
Related parts for RG1005P-362-B-T5
RES SMD 12.4 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC CNTRLR CHARGE LI+ 16-QSOP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 100mA Backlight, Signage 52-QFN (5x8) datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF MIDDLE datasheet.pdf
LED CLA1B WARM WHT 3600K 4LCC datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf