Susumu RG1005P-362-B-T5
RG1005P-362-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-362-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-362-B-T5.pdf
Availability of RG1005P-362-B-T5
QUANTITY
RG1005P-362-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-362-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005P-362-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-362-B-T5
Related LinksRG1005P-, RG1005P-362-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-362-B-T5 Details Description
Related parts for RG1005P-362-B-T5
IC TXRX RS-232 5V SD/EN 24SOIC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC SMA datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-5 10POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 10POS datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS657051-522 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
UM4260 MAT 10M QD CABLE, FD2 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf