Susumu RG1005P-3740-D-T10
RG1005P-3740-D-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-3740-D-T10
Brief Description
RES SMD 374 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-3740-D-T10.pdf
Availability of RG1005P-3740-D-T10
QUANTITY
RG1005P-3740-D-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-3740-D-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005P-3740-D-T10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-3740-D-T10
Related LinksRG1005P-3, RG1005P-3740-D-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-3740-D-T10 Details Description
Related parts for RG1005P-3740-D-T10
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
IC DSP 16BIT 250MHZ 332-FCPBGA datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.050DIA GOLD datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANSFORMER GATE DRV MAGN TOROID datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 5.5V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 3 SEC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPST 11A QC datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf