Susumu RG1005P-3741-W-T1
RG1005P-3741-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-3741-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.74K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-3741-W-T1.pdf
Availability of RG1005P-3741-W-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005P-3741-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-3741-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005P-3741-W-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-3741-W-T1
Related LinksRG1005P-, RG1005P-3741-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-3741-W-T1 Details Description
Related parts for RG1005P-3741-W-T1
CABLE ASSEM FIBER SC-SC 2 METER datasheet.pdf
IC GATE XOR/XNOR 2-INPUT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 10MSOP datasheet.pdf
CA 50 24F OFNP MPO datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EXP XP8700 datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf