Susumu RG1005P-4020-P-T1
RG1005P-4020-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-4020-P-T1
Brief Description
RES SMD 402 OHM 0.02% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-4020-P-T1.pdf
Availability of RG1005P-4020-P-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005P-4020-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-4020-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005P-4020-P-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-4020-P-T1
Related LinksRG1005P-, RG1005P-4020-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-4020-P-T1 Details Description
Related parts for RG1005P-4020-P-T1
CONN DIN SOCKET 150POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IDC PLUG 37POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LOCATOR ASSY datasheet.pdf
SMD VARISTOR 12PF datasheet.pdf
TV 55C 55#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf