Susumu RG1005P-4991-C-T10
RG1005P-4991-C-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-4991-C-T10
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-4991-C-T10.pdf
Availability of RG1005P-4991-C-T10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005P-4991-C-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-4991-C-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005P-4991-C-T10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-4991-C-T10
Related LinksRG1005P-4, RG1005P-4991-C-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-4991-C-T10 Details Description
Related parts for RG1005P-4991-C-T10
RES 750 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1507 datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMA datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SERVO 750W 230VAC 1PH datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
VARISTOR 420V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf