Susumu RG1005P-561-P-T1
RG1005P-561-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-561-P-T1
Brief Description
RES SMD 560 OHM 0.02% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-561-P-T1.pdf
Availability of RG1005P-561-P-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005P-561-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-561-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005P-561-P-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-561-P-T1
Related LinksRG1005P-, RG1005P-561-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-561-P-T1 Details Description
Related parts for RG1005P-561-P-T1
IC MPU I.MX1 200MHZ 256MAPBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC BATT CHARGE CTRLR 20-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 19MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
EVAL ADD-ON EL9800 DEV PLATFORM datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW DO35 datasheet.pdf