Susumu RG1005P-562-W-T5
RG1005P-562-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-562-W-T5
Brief Description
RES SMD 5.6KOHM 0.05% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-562-W-T5.pdf
Availability of RG1005P-562-W-T5
QUANTITY
RG1005P-562-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-562-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005P-562-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-562-W-T5
Related LinksRG1005P-, RG1005P-562-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-562-W-T5 Details Description
Related parts for RG1005P-562-W-T5
CAP TANT 68UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .328" .077"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
MOD FRAME 1PORT GRAY datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 1W DO213AB datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2V SSOT24-4 datasheet.pdf
CIR BRKR MAGHYDR 1A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
CBL SGL-END STR 19POS MALE 5M datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf