Susumu RG1005P-5761-B-T1
RG1005P-5761-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-5761-B-T1
Brief Description
RES SMD 5.76KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-5761-B-T1.pdf
Availability of RG1005P-5761-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005P-5761-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-5761-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005P-5761-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-5761-B-T1
Related LinksRG1005P-, RG1005P-5761-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-5761-B-T1 Details Description
Related parts for RG1005P-5761-B-T1
CONN RECEPT 71POS MALE R/A SMD datasheet.pdf
ICL 5 OHM 20% 20A 30MM datasheet.pdf
SHOULDER SCREW HEX 8-32 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS40305-488 datasheet.pdf
COMPRESSION SPRING 636000017 datasheet.pdf
SHEET PLYMR 19.1X101.6MM 5/PK datasheet.pdf
WIRE T LEAD PLASTIC 18AG YL 1000 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 825MA 220 MOHM datasheet.pdf
KIT DISCOVERY STM32 F0 SERIES datasheet.pdf
HAR-PORT USB 20 A-A PFT 3 0M C datasheet.pdf