Susumu RG1005P-5901-C-T10
RG1005P-5901-C-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-5901-C-T10
Brief Description
RES SMD 5.9KOHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-5901-C-T10.pdf
Availability of RG1005P-5901-C-T10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005P-5901-C-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-5901-C-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005P-5901-C-T10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-5901-C-T10
Related LinksRG1005P-5, RG1005P-5901-C-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-5901-C-T10 Details Description
Related parts for RG1005P-5901-C-T10
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 66A D2PAK datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
IC INVERTER HEX UNBUFF 14-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A DPAK datasheet.pdf
CABLE 4COND 2AWG BLACK 250' datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf