Susumu RG1005P-60R4-D-T10
RG1005P-60R4-D-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-60R4-D-T10
Brief Description
RES SMD 60.4 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-60R4-D-T10.pdf
Availability of RG1005P-60R4-D-T10
QUANTITY
RG1005P-60R4-D-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-60R4-D-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005P-60R4-D-T10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-60R4-D-T10
Related LinksRG1005P-6, RG1005P-60R4-D-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-60R4-D-T10 Details Description
Related parts for RG1005P-60R4-D-T10
SWITCH SPDT .1A 30VDC ROLL PLNGR datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 22POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP MICA 390PF 2% 500V 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC DO204AC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf