Susumu RG1005P-61R9-B-T5
RG1005P-61R9-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-61R9-B-T5
Brief Description
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-61R9-B-T5.pdf
Availability of RG1005P-61R9-B-T5
QUANTITY
RG1005P-61R9-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-61R9-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005P-61R9-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-61R9-B-T5
Related LinksRG1005P-, RG1005P-61R9-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-61R9-B-T5 Details Description
Related parts for RG1005P-61R9-B-T5
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC 1.5KE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 372 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 90.105MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 50VDC 2824 datasheet.pdf
D-ST 2 5-QUATTRO-0 8 OG datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 6A datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf