Susumu RG1005V-1741-P-T1
RG1005V-1741-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005V-1741-P-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.74K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005V-1741-P-T1.pdf
Availability of RG1005V-1741-P-T1
QUANTITY
RG1005V-1741-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005V-1741-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005V-1741-P-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005V-1741-P-T1
Related LinksRG1005V-, RG1005V-1741-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005V-1741-P-T1 Details Description
Related parts for RG1005V-1741-P-T1
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 8 POSITION datasheet.pdf
SCR 25A 40MA 600V D2PAK datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SC70-5 datasheet.pdf
32P.IEC-D FEM.CONN. datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 556 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 430 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf