Susumu RG1005V-2611-D-T10
RG1005V-2611-D-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005V-2611-D-T10
Brief Description
RES SMD 2.61KOHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005V-2611-D-T10.pdf
Availability of RG1005V-2611-D-T10
QUANTITY
RG1005V-2611-D-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005V-2611-D-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005V-2611-D-T10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005V-2611-D-T10
Related LinksRG1005V-2, RG1005V-2611-D-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005V-2611-D-T10 Details Description
Related parts for RG1005V-2611-D-T10
IC GATE OR 2CH 2-INP 8-VSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 7.8A IPAK datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf