Susumu RG1005V-2671-C-T10
RG1005V-2671-C-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005V-2671-C-T10
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.67K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005V-2671-C-T10.pdf
Availability of RG1005V-2671-C-T10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005V-2671-C-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005V-2671-C-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005V-2671-C-T10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005V-2671-C-T10
Related LinksRG1005V-2, RG1005V-2671-C-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005V-2671-C-T10 Details Description
Related parts for RG1005V-2671-C-T10
IC DAC 12BIT SGL R-R VOUT 10DFN datasheet.pdf
IC 12-BIT CMOS DAC 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 246MA 2.76 OHM datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 280 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 625NM 40MCD RED datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf