Susumu RG1005V-511-W-T1
RG1005V-511-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005V-511-W-T1
Brief Description
RES SMD 510 OHM 0.05% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005V-511-W-T1.pdf
Availability of RG1005V-511-W-T1
QUANTITY
RG1005V-511-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005V-511-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005V-511-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005V-511-W-T1
Related LinksRG1005V-, RG1005V-511-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005V-511-W-T1 Details Description
Related parts for RG1005V-511-W-T1
IC ADC 12BIT LP 600KSPS 24DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DCODER/DEMUX DUAL 1:4 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 11.3UH 1.99A 76 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 DUAL WALL SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 6W datasheet.pdf