Susumu RG1005V-5360-W-T1
RG1005V-5360-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005V-5360-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 536 OHM 0.05% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005V-5360-W-T1.pdf
Availability of RG1005V-5360-W-T1
QUANTITY
RG1005V-5360-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005V-5360-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005V-5360-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005V-5360-W-T1
Related LinksRG1005V-, RG1005V-5360-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005V-5360-W-T1 Details Description
Related parts for RG1005V-5360-W-T1
CONN HOUSING 14POS .100 DUAL datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 0.3A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 34POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf